Komunikaty Diecezjalne, Biskupów i KEP


"...świat wirtualny nie może nam zastąpić rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii, bowiem w telewizji i internecie nie ma sakramentów. [...] Ważne jest, aby sami księża nie popadli w apatię i przypominali wiernym, że ci, którzy normalnie pracują, chodzą do sklepów na zakupy, jeżdżą środkami publicznej komunikacji, nie mogą się jednocześnie powoływać na dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.Tam, gdzie ograniczenia nałożone na przestrzenie kościelne zdają się uniemożliwiać uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., została pomnożona liczba Mszy. Jest też możliwe uczestnictwo w niej w ciągu tygodnia."
  • Poświęcenie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi w dniu 25 marca 2020. Przewodniczący KEP Abp. Stanisław Gądecki: „Powierzając po raz kolejny Panu Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą, poprosiłem kardynała Manuela José Macário do Nascimento Clemente przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie dnia 25 marca 2020 roku” (źródło: KEP). O Poświęceniu Portugali i Hiszpani, Komunikat KEP

  • Apel o modlitwę w południe 25 marca. Przewodniczący KEP Abp. Stanisław Gądecki: „Serdecznie proszę, aby w środę 25 marca br. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godzinie 12.00, we wszystkich katedrach i kościołach w Polsce, biskupi oraz kapłani odmówili Anioł Pański, modlitwę Ojcze nasz i 3 razy Zdrowaś Maryjo w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych. Proszę również, aby tego dnia, o godz. 12.00, we wszystkich kościołach w Polsce zabrzmiały dzwony”...„Zachęcam wiernych, aby w tym samym czasie łączyli się duchowo ze swoimi duszpasterzami, odmawiając w domach wskazane modlitwy”. Treść modlitwy: „Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata, zwracają się do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia. Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość rządzącym, energię i siłę lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym. Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen. Maryjo, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei, módl się za nami!”

  • Apel Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego do podjęcia postu w intencji oddalenia niebezpieczeństwa: "W nawiązaniu do Apelu na temat zagrożenia epidemiologicznego, który skierowałem do Was 6 marca br., pragnę nadal prosić o modlitwę o oddalenie niebezpieczeństwa. Proszę o modlitwę osobistą każdego z nas oraz o odśpiewanie Suplikacji we wszystkie niedziele Wielkiego Postu podczas każdej Mszy św. Ponadto zachęcam do podjęcia w tej intencji również osobistego, dobrowolnego postu w każdą środę Wielkiego Postu. Wielu z Was, Siostry i Bracia, praktykuje taki post. Jednakże obecna sytuacja domaga się od nas szczególnych postaw. W związku z tym proszę wszystkich o rozważenie mojej zachęty. Podjęty post może mieć charakter ilościowy czy jakościowy, także o chlebie i wodzie. Niech ofiara, którą złożymy przyczyni się do duchowego odrodzenia. Ponadto można sporządzić listę osób podejmujących się takiego postu, która pozostanie w parafii jako znak tego czasu."

  • Codzienna modlitwa Różańcowa. Przewodniczący KEP Abp. Stanisław Gądecki: "Osobiście każdego wieczora o godzinie 20.30 będę modlił się za Was na różańcu i o to samo proszę kapłanów w kościołach, a także Was wszystkich w Waszych domach. Trwajmy w modlitewnej jedności – powiedział w orędziu telewizyjnym 14 marca Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki."

  • List Pasterski Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego - Umiłowani Bracia i Siostry! Bóg jest nad wszystkim! "Przeżywamy czas Wielkiego Postu, który w tym roku staje się szczególnymi rekolekcjami dla całego Kościoła. Nie zamkną się one w święta Zmartwychwstania Pańskiego, ale będą trwały znacznie dłużej. Pan wzywa nas do głębokiej modlitwy i nawrócenia serca, do sakramentalnej spowiedzi, Komunii Świętej i adoracji Najświętszego Sakramentu - nie podczas wielkich zgromadzeń, ale w indywidualnym pokłonie przed Bogiem: bądź w domu rodzinnym, bądź, jeśli to możliwe, w parafialnej świątyni. Moment jakichkolwiek podziałów istniejących w społeczeństwie zakończył się. Jednoczymy się i stajemy razem w obliczu tych trudnych wyzwań, troszcząc się o siebie nawzajem - zarówno wierzący w Boga, jak i niewierzący. Wszyscy jesteśmy wezwani do miłości. Jako ludzie wierzący wraz z modlitwą i pokutą mamy nieść nadzieję i pokój, ale także świadectwo czynnej miłości..."


  • Na znak naszej Wiary. Abp. Wacław Depo (Metropolita Częstochowski): "Zachęcam wszystkich wiernych, by wzorem naszych przodków, w tych szczególnych dniach umieścić w oknach domów wizerunek Matki Najświętszej, zwłaszcza tak nam bliski i drogi wizerunek Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, w której Bóg dał Narodowi Polskiemu przedziwną pomoc i obronę, a Jej święty Obraz Jasnogórski wsławił niezwykłą czcią wiernych. Nie ma być on magicznym amuletem, ale świadectwem naszej wiary i modlitwy błagalnej za naszą Ojczyznę i wszystkie kraje objęte pandemią;"